Barodan Avukat Nasıl Talep Edilir?

Hakkını arayabilmek adına hukuksal yollara başvurmak zorunda kalan ancak maddi durumları yeterli olmayan vatandaşlar için Türkiye Barolar Birliği avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılmasını sağlıyor. Kişilerin hak arama özgürlüklerini güven altına almayı hedefleyen bu hizmet “Adli Yardım” olarak nitelendiriliyor. Hizmet yalnızca kişiler ile ilişkin değil ihtiyaç olduğu durumlarda kamuya yarar sağlayan dernek ve vakıflara da avukatlık hizmetini ücretsiz sunabilmektedir.

Adli yardım sadece icra takiplerini ve hukuk davalarını kapsıyor. Ancak ceza davaları ile alakalı bir dava mevcut ise Ceza Muhakemesi Kanunu çerçevesinde davanın işlendiği mahkemeye başvuru yaparak ücretsiz avukat talebinde bulunabiliyorsunuz.

Ücretsiz Avukat Talep Etmek için Hangi Belgeler Gerekli?

Adli yardımlardan yararlanabilmek için icra takibinin işlendiği baro başkanlığına veya davanın açılacağı baro başkanlığına şahsi olarak müracaat yapmanız gerekiyor. Başvuru yapıldığı durumda maddi imkanlarınızın yetersiz olduğunu da belgelemeniz gerekiyor.

Birtakım durumlarda muhtardan alınan fakirlik belgesi maddi durumu belgeleyebilmek için yeterli olabilmektedir. Ancak bazı durumlarda barolar, ilgili kişinin aylık kazancı, kayıtlı gayrimenkul ve araçları gibi eşyaları da belgeleyen dosyalar isteyebilir.

Belgelere ek olarak bağlı olunan muhtarlıktan ikametgah belgesi, nüfus cuzdanı fotokopisi ve dava için gerekli olacak olan belgelerin fotokopileri ilgili birimlere gönderilmelidir.

Eğer baro tarafından size atanacak olan avukatlık hizmetlerinden yararlanmak istemiyorsanız, bu konuda kendinize profesyonel çözümler üretmeyi düşünüyorsanız Forum Hukuk ailesi olarak sizlere profesyonel avukatlık hizmetleri sunmaktayız.

Herkesi Haberdar Et

İletişim Kur

Bize Ulaş