Anlaşmalı Boşanma Davası Nedir?

Anlaşmalı boşanma davaları, tarafların anlaşarak boşandıkları davalardır. Anlaşmalar sıkı şartlara bağlı kalmaksızın bazı konularda hakim müdahalesi uygulanabilmektedir. Örneğin çocukların velayetinin düzenlenmesi çocuğun menfaati göz önünde bulundurularak nafaka ve taraflar ile görüşmesi süresi düzenlenebilmektedir.

Anlaşmalı bir şekilde boşanma davasını açabilmek için kanunlar çerçevesinde evliliğinizin en az 1 yıl sürmüş olması gereklidir. Boşanmanın sağlıklı bir şekilde sonuçlanabilmesi için nafaka, mal paylaşmları, çocuk velayeti gibi konular tarafların arasında belirlenmelidir. Bu tür konularda hakimlerin yetkileri kısıtlıdır. Hakim protokolün kendilerine ait olduğunu açıklamaları ve kabul ettiklerini söylemelerinden sonra çiftleri tek celsede boşayabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Aşamaları

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen çiftler öncelikle kararlarını tekrar gözden geçirdikten sonra anlaşmalarını protokol ile belirlemelidir. Protokol çerçevesinde alınan bu kararlar dava dilekçesi olarak H.M.K’nın öngördüğü bir şekilde usulune uygun olarak hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu belge ikametin yer aldığı bölgedeki Aile Mahkemesi’ne verilmelidir.

Dilekçeler H.M.K.’ya uygun olmaz ise dilekçe mahkeme tarafından kabul edilmemektedir. Bu yüzden dilekçenizi hazırlarken oldukça dikkat etmeli ve bu konuda profesyonel yardım almanız gereklidir. Eğer başvurunuz reddedilirse mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Dava açtıktan sonra mahkemelerin yoğunluklarına göre duruşma için gün verilir. Duruşmanın ön tarihlere çekilebilmesi için mahkeme hakimi ya da mahkeme kalemi ile usulüne uygun bir görüşme yapılmalıdır. Anlaşmalı boşanma davalarınızda dilekçelerin hazırlanması ve duruşma gününün erkene alınabilmesi için sizlere profesyonel avukatlık hizmetleri sunuyoruz.

Herkesi Haberdar Et

İletişim Kur

Bize Ulaş